Wioślarstwo

Wioslarstwo - sport wodny na wakacje

Sporty wodne cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród zawodowców, ale również amatorów, chcących urozmaicić sobie nieco wakacyjne dni. Jedną z chętniej uprawianych dyscyplin jest wioślarstwo, sport o wielowiekowej tradycji, popularny niemalże na całym świecie.

Jeszcze na początku XX wieku łodzie przeznaczone dla wioślarzy były wykonane z ciężkiego drewna, jednak obecnie głównym ich budulcem jest lekki, wytrzymały metal. Dzięki tej zmianie wioślarze są w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki. Dyscyplina jest szczególnie popularna w anglosaskich środowiskach akademickich, każdego roku drużyny studenckie rywalizują o mistrzowski tytuł.

Założenia dyscypliny są bardzo proste, zawodnicy wprawiają łódź w ruch siłą własnych mięśni, używając do tego specjalnych wioseł, siedzą plecami do kierunku poruszania się łodzi.

Wioślarstwo zawodowe uprawiane jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, żeńskie drużyny liczą od 1 do 4 zawodniczek, męskie natomiast mogą składać się nawet z ośmiu wioślarzy. Dodatkowym zawodnikiem w rozgrywkach jest sternik, który odpowiedzialny jest za obranie kursu oraz motywowanie drużyny. W wioślarstwie profesjonalnym dodatkowo dzieli się zawodników ze względu na cztery grupy wiekowe, a także dwie wagowe. Sternik jest przeważnie najlżejszym członkiem drużyny, jeżeli waży on mniej niż 55 kilo, łódź dodatkowo obciążana jest workiem z piaskiem. Amatorskie wioślarstwo jest mniej sformalizowane, najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie przygody z tym sportem jest zapisanie się do specjalistycznego klubu.