Skimboarding

Sportowiec uprawiający skimboarding

Skimboarding to niezwykły sport wodny, który polega na rzuceniu deski na fale i próbie jak najdłuższego utrzymania się na powierzchni wody.Są różne jego rodzaje, która wyróżniają się własnymi zasadami. I chociaż Polska nie jest w czołówce europejskich miłośników tego sportu, to jednak jako kraj plasujemy się całkiem nieźle jeśli chodzi o jego rozwój.

Charakterystyka skimboardingu

Jeśli chodzi o skimboarding to można wyróżnić tu dwie podstawowe dyscypliny. Jedną z nich jest flatland. Polega ona na rzuceniu deski na płytką wodę. Sport ten można po krótce określić jako połączenie surfingu z jazdą na deskorolce. Co ciekawe riderzy robią triki, które spokojnie można spotkać właśnie w tych dwóch sportach. Są to przede wszystkim grindy, ollie czy shov-it. Oprócz tego też tworzą własnoręcznie przeszkody i zmagają się  z nimi.

Kolejna dyscyplina a właściwie odmiana skimboardingu to wave. Czy ona różni się od flatland? Przede wszystkim deską. W tym sporcie jest ona bowiem znacznie sztywniejsza, dłuższa i przede wszystkim epoksydowa. W tej dyscyplinie znacznie bardziej liczy się styl aniżeli poszczególne triki. By wygrać należy tu bowiem wystartować z plaży, dopłynąć do fali, pieknie zawrócić i dotrzeć na brzeg – w jak najlepszym stylu.

Skimboarding można uprawiać w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych i stąd też sport ten się wywodzi, a także w Niemczech, Holandii czy Polsce. Sport ten dopiero zaczyna się rozwijać w Europie, znacznie szybciej jeśli chodzi o flatland i o wiele wolniej jeśli mówić o wave. Przede wszystkim dlatego, że Polska nie posiada dostępu do oceanu, a właśnie fale oceaniczne są najbardziej sprzyjające jeśli chodzi o ten sport.