Nurkowanie

Nurkowanie na wczasach

Rejsy żeglarskie można połączyć także z pływaniem pod wodą z odpowiednim sprzętem. Nurkowanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych. Zanurzenie głębokościowe to sport dla osób, które nie mają problemów zdrowotnych m.in. z sercem i układem krążenia. Istnieje kilka typów, umożliwiających i nie umożliwiających oddychanie pod wodą.

W Egipcie i Chorwacji dominuje snorkeling, czyli oglądanie malowniczego świata podwodnego unosząc się na tafli wody z zanurzoną w niej twarzą. Wówczas płetwy pomagają w swobodnym poruszaniu się, maska pozwala na wyraźne obserwowanie życia podwodnego, a fajka na swobodne oddychanie bez unoszenia głowy do góry.

snorkeling

Również dla osób z niewielkim doświadczeniem przeznaczone jest płetwonurkowanie na niewielkiej głębokości do 40m.

Poziom nierekreacyjny to nurkowanie dekompresyjne na głębokościach z dużą ilością sprzętu. Bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym jest zanurzanie się wraz z podwodnym zwiedzaniem wraków statków, zalanych korytarzy lub jaskiń. Do tego rodzaju aktywności potrzeba dużego oprzyrządowania – maski, fajki, płetw, butli ze sprzężonym powietrzem, automatu oddechowego, kompensatora pływalności, ciężarków, skafandra i wielu innych. Aby przygoda była bezpieczna należy odbyć kurs uczący między innymi o metodach wyrównywania ciśnienia w organizmie. Sport uprawia się zawsze w parze z nurkiem, który w każdej chwili może pomóc na przykład podczas ataku paniki czy awarii sprzętu.

Podwodne wycieczki najlepiej urządzać w czystych wodach. W Europie poleca się szwedzki wrak Zenobia na Cyprze oraz mieszkające tam żółwie morskie, niespotykane ukształtowanie podwodnego terenu na Malcie, gdzie pływają m.in. barakudy i delfiny. Koło Wielkiej Brytanii natkniemy się na foki morskie i ogromne homary, w Szkocji i Diamond Rocks koło Irlandii na wraki statków wojskowych i cywilnych z II wojny światowej. Lazur morza zachwyci turystów we francuskiej Nicei lub Monako. Ciekawym doświadczeniem może być także zwiedzanie dna Morza Śródziemnomorskiego u wybrzeży Grecji i Włoch, gdzie także spotkamy wraki oraz podwodne jaskinie, rafy koralowe i klify. Cieszącą oko faunę i florę podziwiać można także w afrykańskiej Tanzanii (koło Zanzibaru) i Kenii. Rajem dla fascynatów tego sportu są z pewnością wyspy na Oceanie Indyjskim – Australia, Fidżi oraz na Oceanie Atlantyckim – przepiękne Karaiby czy Kajmany. Zjawiskowych miejsc do nurkowania jest mnóstwo, każdy większy zbiornik wodny posiada wartą obejrzenia roślinność i wiele gatunków zwierząt niespotykanych na co dzień. Polecamy sprawdzić oferty na wakacje dla miłośników nurkowania (Travelplanet), do hoteli które mają udogodnienia związane z nurkowaniem albo leżą w pobliży miejsc godnych polecania dla amatorów tego sportu.