Kajakarstwo

Kajaki

Kajakarstwo to dziś nie tylko dyscyplina sportowa, ale też popularny rodzaj turystycznej rekreacji. Od wyboru trudności trasy zależy, kto może wziąć udział w spływie kajakowym. Te o małym stopniu trudności przeznaczone są dla każdego bez względu na wiek i stan zdrowia. Nie wymagają także dużych umiejętności czy doświadczenia, a jedynie sprzętu i kilku wskazówek instruktora odnośnie wiosłowania, pokonywania przeszkód i manewrowania na trasie. Najczęściej wypożyczyć można kajaki przeznaczone dla jednej lub dwóch osób. Natomiast są miejsca na rzekach, gdzie uprawianie tego sportu może być nie lada wyczynem i dostarczyć uczestnikom mocnych wrażeń. Trudność zależy od głębokości, prędkości nurtu, występowania przeszkód takich jak głazy, pnie drzew, mielizny, ostre zakręty, wodospady, wiry i inne.

Ogromną zaletą uprawiania kajakarstwa jest kontakt z przyrodą. Podczas spływu podziwiać można fascynujące okazy fauny i flory oraz delektować się ciszą, spokojem, a także śpiewem ptaków. Spływ może też okazać się super przygodą. W Polsce najbardziej znane i malownicze miejsca do uprawiania tej dyscypliny to rzeki: Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie, Krutynia na Mazurach, Drwa w Puszczy Drawskiej i Brda w Borach Tucholskich.

rafting

 

Dla prawdziwych fascynatów tego rodzaju aktywności przeznaczone są trudniejsze odmiany, czyli wyścigi kajakowe i rafting polegający na pokonywaniu odcinków na rzekach górskich. W raftingu nie zawsze wykorzystuje się kajaki, mogą to być także tratwy, pontony lub łodzie. Są to już bardziej wyczynowe formy spędzania czasu, które wymagają dużej siły, doświadczenia i umiejętności. Z drugiej strony dostarczają dużo emocji i pozwalają poznać moc żywiołów. A gdzie można uprawiać rafitng? – http://www.extreme.banzaj.pl/Rafting-gdzie-i-za-ile-cieszyc-sie-ekstremalna-przygoda-36725.html